Zavirované rozhovory - Ing. Petr Šmidrkal (starosta obce Velká nad Veličkou)

16.03.2020

V celé České republice je vyhlášen nouzový stav. Je omezen provoz obchodů, restaurací a služeb. V rámci vyhlášené karantény mohou lidé vycházet na veřejnost jen z povolených důvodů a musí být vybaveni ochranou cest dýchacích. Na to, jak současná situace ovlivnila chod Obecního úřadu ve Velké nad Veličkou jsem se zeptal starosty obce Ing. Petra Šmidrkala.

Co se změnilo v chodu obecního úřadu po vyhlášení nouzového stavu a následném vyhlášení karantény ? Jaké opatření jste museli přijmout v důsledku těchto opatření ? Jsou nějak omezeny služby, které občanům Velké obec nabízí?

Obecní úřad byl nucen omezit, tak jako další obecní a městské úřady v ČR, úřední hodiny pro veřejnost v rozsahu 3 hodin dvakrát týdně. V případě našeho úřadu jsme tuto dobu stanovili na pondělí od 08:00 hod. do 11:00 hod. a ve středu od 14:00 hod. do 17:00 hod. Takto zvolené rozvržení úřední jsme přijali z důvodu umožnění vyřizovaní agendy i občanům, pracujícím ve směnném provozu. Jinak je obecní úřad mimo tuto dobu pro veřejnost uzavřen, přičemž v případě nutnosti řešení neodkladných záležitostí je možno domluvit schůzku s konkrétním zaměstnancem telefonicky. Zaměstnanci jsou přítomni na svých pracovištích, vybavují agendu, ke které není nutná osobní účast občanů, provádějí archivaci dokumentace apod. Protože v případě úřadu naší velikosti je zpravidla pro vedení určité agendy vytvořena jedna pracovní pozice, nebyl zaveden směnný provoz. Zaměstnanci a návštěvníci úřadu mají volně k dispozici dezinfekční prostředky, ostatně tyto jsou na dostupných místech umístěny trvale od loňského července, kdy bylo podezření na výskyt žloutenky. V plné rozsahu jsme ponechali fungování provozního úseku obce, takže např. sběrný dvůr je otevřen v obvyklé době. Našim cílem bylo mimo jiné i eliminovat tvorbu možných černých skládek na katastru obce. V rámci provozu byla pochopitelně stanovena pravidla o dodržování odstupu mezi jednotlivými návštěvníky, upustili jsme od podepisování občanů apod. Pochopitelně jsou všichni zaměstnanci vybaveni ochrannými pomůckami, ať už vyrobených dobrovolníky, tak i zakoupenými. Pro větší informovanost veřejnosti byla na webu obce zřízena záložka "Krizové informace", kde jsou k dispozici všechny dostupné informace, týkající se krizového opatření a souvisejícího nouzového stavu, včetně usnesení a nařízení vlády, nařízení jednotlivých resortů s odpovídající gescí, odkazy na některé správní úřady apod. Občané jsou současně informování prostřednictvím hlášení v obecním rozhlase. Jen bych ještě opravil otázku, protože do současné doby nemusela být v obci vyhlášena karanténa.

Co konkrétního obec Velká nad Veličkou může pro své občany v současné situaci udělat či dělá?

Tak jak jsem již zmínil v předchozí odpovědi, jedná se zejména o informovanost občanů, výrobu ochranných pomůcek řadou dobrovolníků, kdy z podnětu vedoucí kulturního domu a její kolegyň vznikla v objektu KD fakticky manufaktura, do jejíž činnosti se postupně zapojila zejména řada dobrovolnic, ale i dobrovolníků, popřípadě rodinných příslušníků. Tento počin byl dle mého soudu podnětem i pro další obce na Horňácku. Výsledkem je, že v případě roušek s možností opakovaného použití, nemyslím tím respirátory jednotlivých tříd ochrany, jsme v podstatě soběstační. Občané si mohli roušky vyzvednout, byla nabízena i možnost rozvozu. Zásobeni byli přednostně lékaři a lékárny v obci, nejexponovanější obchody a poskytovatelé služeb, ale také byl např. proveden závoz těchto ochranných roušek do obou nemocnic v rámci okresu. V obci je rovněž možnost objednat si dovezení stravy, kdy tuto službu zabezpečují dobrovolníci ze souboru Velička. Aktuálně je připravena druhá vlna výroby roušek, jednak do zásoby, ale také pro možnosti jejich častější výměny.

Zasáhne současná situace zásadním způsobem do rozpočtu obce pro rok 2020?

Současná situace zcela určitě zasáhne do rozpočtu obce, ale rozsah dopadů není v této chvíli schopen nikdo predikovat. Na druhou stranu mohu občany ubezpečit, že budeme přijímat taková rozhodnutí, aby nedošlo k zadlužení obce, ale naopak, aby v maximálně možné míře a v reálných podmínkám se mohla naše obec dále rozvíjet.

Pokračuje v současné době příprava a realizace projektů, které měla obec v plánu v roce 2020 a následujících letech realizovat?

Ano, pochopitelně pokračuje a souvisí to i s předchozí odpovědí. Nadále probíhá rekonstrukce hřiště, spojená s budováním atletického oválu a souvisejících sportovišť. Projektově je připravena rekonstrukce kuchyně v objektu mateřské školy, pokračují přípravy a zpracování projektové dokumentace inženýrských sítí v částech obce, dokončuje se vybudování obecního vodovodu v prostoru náměstí, probíhají přípravy k likvidaci objektu pizzerie a brownfieldu na Husím rynku, probíhají přípravné práce k rozšíření počtu parkovacích míst na bytovkách, opravy na místních komunikacích apod. U některých akcí čekáme na vyjádření k našim žádostem o dotaci. Dokončili jsme plánovanou obnovu části vozového parku. Podrobný výčet ale asi není předmětem tohoto článku.

Spolupracuje obec na řešení stávající situace i s dalšími obcemi či institucemi v regionu. Existuje nějaký "krizový plán pro Horňácko" pro případ rozšíření nákazy ?

Co se týče spolupráce s dalšími obcemi a vůbec řešení stávající situace, postupuje se plně v souladu se zákonem o krizovém řízení, který stanovuje působnost a pravomoc státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků. Zjednodušeně řečeno se jedná o fungování v posloupnosti vláda - kraj - obec s rozšířenou působností (ORP), v našem případě Veselí nad Moravou. Na úrovni ORP je vytvořen krizový štáb, který řídí opatření na teritoriu daného ORP, v případě Veselí n/M. se jedná o 22 měst a obcí. Z pozice starosty Velké jsem členem zmiňovaného krizového štábu. Úkoly a opatření k realizaci jsou tak vydávány po ose ORP - konkrétní obec. Jednotlivé obce si mohou krizové štáby vytvářet, v případě naší obce je vytvořen a skládá se z členů rady obce a velitele JPO II (pozn. výjezdová jednotka hasičů). V případě okamžité reakce na danou situaci je určitě možná vzájemná spolupráce v rámci konkrétních obcí Horňácka, výměna zkušeností, využití infrastruktury apod. Jako starostové jsme v úzkém kontaktu a připraveni si pomáhat. Krizový plán pro Horňácko zpracován být ani nemůže, protože by to neodpovídalo správnímu členění daného obvodu a v rámci obvodů jednotlivých ORP není krizové řízení takto zabezpečováno.

Pociťují zaměstnanci obce strach z možné nákazy koronavirem COVID - 19 ?

O strachu bych si nedovolil ani hovořit, na druhou stranu je jistá obezřetnost na místě a všichni zaměstnanci chápou bezpodmínečnou nutnost dodržování stanovených opatření, rouškami počínaje.

Změnila se nějak obsahová náplň práce starosty po vyhlášení nouzového stavu?

K určitým změnám nutně došlo. Jednak spočívají v připravenosti reagovat na vzniklou situaci a mít po 24 hodin denně přehled o jejím vývoji a možných dopadech na obec. Rovněž se jedná o nárůst povinností a agendy, spojené s účastí v krizovém štábu ORP a v čele krizového štábu obce. Nutně došlo i ke změnám v systému činnosti rady obce a zastupitelstva obce, např. z hlediska shromažďování členů těchto orgánů obce. Na druhou stranu svou roli vidím za stávající situace i v tom, že ještě větší důraz musí být kladen na to, aby lidé dostávali jasné pokyny, nemělo by docházet k řízení obce stylem "co krok, to nápad". Pro mne osobně se ale vzhledem k předchozímu dlouholetému služebnímu poměru vlastně nejedná o nic nového, ba právě naopak.

Jak vnímáte současnou situaci ve Velké a náladu mezi občany Velké ?

Situaci vnímám jako klidnou, drtivá většina občanů ve Velké je zodpovědných a chápou vážnost dané situace. Otázkou je, do jaké míry by se mohlo chování občanů Velké změnit, pokud by nastala situace podobná té v Litovli nebo Uničově a okolí. Důležité je také nešířit mezi občany paniku.

Považujete opatření přijaté Vládou ČR v souvislosti s probíhající epidemií koronaviru za adekvátní ?

Úkolem starosty obce, která má necelé tři tisíce obyvatel, určitě není posuzovat, zda to či ono opatření nařízené vládou je adekvátní. Ti lidé do toho spadli tzv. rovnýma nohama. Jedná se v jejich případě o další, nově nabyté zkušenosti, a že dochází i k přešlapům je v podstatě normální. Na druhou stranu by mohl být častěji používán selský rozum. Jako příklad, kdy tomu tak podle mne nebylo, bych mohl např. uvést dobu vyčleněnou pro nákupy seniorů. Ve vládě jsou zastoupeny i ženy a ty snad mohly poradit mužské části, že řada zaměstnaných žen, pokud jsou nuceny obědvat mimo areál zaměstnavatele, v rámci obědové pauzy obvykle stíhají i nákupy základních potravin. Navíc otevírací doba prodejen bývá v řadě případů odlišná na venkově oproti městům. Další kapitolu je uzavření některých druhů prodejen, především elektro. Kdy jindy je důležité mít možnost pořídit si v případě závady např. nový telefon. Jak bych v případě nefunkčního telefonu potom mohl řídit kvalitně úřad a být k dispozici občanům? Více se mělo přihlédnou k velikosti prodejen a z toho vyplývajícímu reálnému množství nakupujících v konkrétním čase. Otázku zabezpečení ochranných pomůcek raději nebudu vůbec komentovat.

V současné době je poměrně diskutované téma konání Horňáckých slavností. Pořadatelem akce je Obec Velká nad Veličkou. Kdy padne konečné rozhodnutí o konání Horňáckých slavností a na čem bude toto rozhodnutí závislé.

Můj osobní dojem je ten, že je to především diskuzní téma pro tu část veřejnosti, která nenese odpovědnost za jejich pořádání a ani se nepodílí na jejich organizaci, ale dostává "zaručené" zprávy. Rozhodnutí, zda letos slavnosti proběhnou či nikoli, bude učiněno v nejbližší době, řekněme nejpozději v horizontu 10 až 14 dnů. Rozhodovat bude rada obce a ke svému rozhodování bude mít k dispozici i vyjádření autorů pořadů, předsedkyně programové rady, předsedkyně kulturní komise a vedoucí KD. Primárně se bude odvíjet od aktuálního vývoje šíření onemocnění, možnostech jeho eliminace v podmínkách obce, časových a organizačních možnostech k nacvičení jednotlivých programů nebo na možnostech účasti dalších plánovaných souborů.

Jaký bude podle Vás další vývoj situace ohledně šíření nákazy koronavirem COVID-19?

To je podobná otázka jako ta k dopadům na obecní rozpočet. Epidemiologové mají určitě připraveny varianty různých scénářů. To, že se náš život zásadně změnil a mění je zřejmé. Šíření nákazy může mít nadále lineární průběh, ale může dojít i k cyklickému. Před pouhými několika týdny řada lidí ani neměla tušení, že nějaký COVID-19 existuje. Jsem přesvědčen, že si opět začneme vážit těch věcí, které nám jaksi připadaly už samozřejmé.

Co byste vzkázal lidem v této nelehké době.

Nejprve bych chtěl co nejvíce poděkovat všem těm dobrovolníkům, kteří v této době nehledí na své pohodlí, ale dělají něco pro ostatní. Chtěl bych poděkovat všem zodpovědným lidem, kteří pochopili, že už skutečně nejde o legraci a se vší vážností chrání zdraví své a i zdraví ostatních. Společně to zvládneme a pak si třeba dáme jedno točené...