Zavirované rozhovory - Karolína Novotná (FS Velička)

16.03.2020

Říká se, že v těžkých dobách se lidé semknou a nemyslí jen na sebe, ale snaží se pomoci i druhým. Ne pro každého jsou však takové činy samozřejmostí. Členové Folklorního souboru Velička nabídli nezištně pomoc našim seniorům s nákupem potravin a léků. Co je přivedlo k tomuto nápadu a jestli se našli tací, kterým jejich nabídka pomohla nám řekla Karolína Novotná.

Jak Vás napadlo veřejně nabídnout svou pomoc lidem ve Velké?

Hned na začátku krizového stavu se na internetu objevila pomoc, která nesla název Pomoc sousedům. Cíl byl prostý, poskytnout pomoc starším sousedům s nákupem nebo vyzvednutím léků. Proto nás napadlo, uspořádat podobnou akci i v naší obci a ulehčit tak spoluobčanům tento krizový režim.

Kolik členů souboru je připraveno pomoc poskytnout?

Pomoc jsou připraveni poskytnout všichni členové, kteří se v daný moment nachází ve Velké, což je většina. Máme i jiné členy, kteří například aktivně pomáhají v potřebných nemocnicích.

Očekávali jste, že vaši nabídku lidé využijí?

Starší lidé jsou velmi pracovití a zvyklí si téměř vše obstarat a zastat sami. Nevěděli jsme, jak velký zájem či nezájem bude. Pro nás bylo důležité pomoc těmto lidem nabídnout a jsme rádi, že jsme ji mohli i poskytnout. Věřím však, že koncept této pomoci může být efektivnější ve větších městech, kde je situace podstatně složitější.

Neměli jste strach z nákazy?

Strach jsme neměli, jelikož jsme se vždy se seniorem domluvili prostřednictvím telefonu a nákup jim zavezli ke dveřím. Nedocházelo tak k žádnému fyzickému kontaktu. Zároveň jsme byli vybavení ochrannými pomůckami.

Kolik lidí doposud Vaši nabídku využilo?

Naši nabídku využil pouze jeden člověk. Ale i tak jsme rádi, že to mělo smysl a mohli se přinejmenším ubezpečit, že je o všechny seniory, kteří jsou v rizikové skupině postaráno. Naše nabídka samozřejmě nadále platí.

Jak podle Vás vnímají lidé ve Velké současnou situaci a opatření, které kvůli ní byly přijaty?

Když byla vyhlášena první doporučení, přišlo nám, že se k tomu naši občané staví příliš lehkovážně. Roušky i přes doporučení nosili spíše mladší generace, do obchodu chodili senioři nebo celé rodiny a mládež se shromažďovala na různých místech ve Velké. S příchodem nařízení se to však změnilo. Lidé pochopili, že za předpokladu respektování všech nařízení dokážeme společně překonat tuto situaci a vrátíme se zpět do normálního života.

Není to dlouho, co Rada obce Velké nad Veličkou rozhodla o zrušení letošních ročníků Horňáckých slavností a Ozvěn Horňácka? Co takové rozhodnutí pro Vás znamená? Bylo to podle Vás nezbytné?

Zrušení Horňáckých slavností a Ozvěn Horňácka nás všechny velmi mrzí. Samozřejmě jsme s touto variantou vzhledem k této situaci počítali, ale i přesto jsme pořád doufali v nějakou jinou alternativu. Vzhledem tomu, jak se situace vyvíjí chápu rozhodnutí organizátorů o zrušení Horňáckých slavností, vzhledem k náročné organizaci festivalu. Myslím si, že my si letos uděláme souborové Horňácké a příští rok si to vynahradíme v plné parádě. Co se týče zrušení Ozvěn Horňácka, i zde doufám, že si je o to víc příští rok všichni užijeme.

Pro nás se toho zas tolik nezmění. Hned jak se trošku uvolní opatření naběhneme zpátky do tělocvičny a budeme trénovat nové tance.

Na co se v těchto dnech nejvíce těšíte?

Těším se na podzim. Doufám, že se všechno uklidní a budou se konat náhradní termíny některých akcí, také nás čeká nejedna souborová svatba. A samozřejmě budeme mít ve Velké hody. Snad nám i všem ostatním, tato nelehká doba umožní v budoucnu pořádat všechny kulturní akce, které máme rádi.

Co byste vzkázala lidem ve Velké?

Vzkázala bych jim, aby v této době zachovali klid a trpělivost. A i přes uvolňování opatření chránili stále sebe a své okolí.